Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu toplam 3 sayfadan oluşur bu formu eksiksiz, doğru ve uyumlu bir şekilde tükenmez kalem ile doldurmak gerekir. Formun İngilizce doldurulması zorunludur. Form üzerinde yapılan hataları düzeltmek amacıyla silici, şerit silici, tipex ve benzeri araçların kullanılması durumunda form geçersiz sayılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru formu

Çek Cumhuriyeti Uzun süreli vize başvuru formu

Çek Cumhuriyeti oturum izni vizesi başvuru formu -

Başvuru Formunu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Çek Cumhuriyeti Başvuru Formunu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Çek Cumhuriyeti Başvuru Formu PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader'a ihtiyacınız olacaktır.

Çek cumhuriyeti vize başvuru formu, Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapacağınız vize başvurularında doğru ve eksiksiz doldurmanız gereken önemli bir evraktır. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda bulunan tüm maddelerin açıklamasını aşağıda bulabilir ve çek cumhuriyeti vize başvuru formunu bu açıklamaları dikkate alarak doldurabilirsiniz.

1. Surname (Family name) (x) :Sadece soyadınızı yazmanız yeterli olacaktır.

2. Surname at birth (Former family name(s)) (x):Evli iseniz kızlık soyadınızı yazmalısınız, ya da herhangi bir sebeple soyadınız değişti ise eski soyadınızı yazmanız gerekmektedir.

3. First name(s) (Given name(s)) (x):Tam adınızı yazmanız gerekmektedir. Nüfus Cüzdanınızda ya da pasaportunuzda adınız nasıl yazılıyorsa Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda da o şekilde yazmanız geremektedir.

4. Date of birth (day-month-year):Gün/Ay/Yıl şeklinde nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizi yazmanız gerekmektedir.

5. Place of birth: Pasaportunuzda doğum yeri kısmında yazılı olan yeri yazıyorsunuz.

6. Country of birth: Doğduğunuz ülke adını yazmanız gerekmektedir

7. Current nationality Nationality at birth, if different::Vatandaşı olduğunuz ülkeyi yazmanız gerekmektedir. Eğer çifte vatandaş iseniz başvuru yaptığınız pasaportunuzu aldığınız ülkeyi belirtmelisiniz.

8. Sex:(male)Erkek/(female)Kadın: Cinsiyet seçeneğidir.

9. Marital status: bekar/evli/ayrı/boşanmış/dul/diğer seçeneklerinden size uygun olanı seçiniz

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunu doldururken bu alanda diğer seçeneğini işaretlediyseniz açıklamasını da mutlaka belirtmelisiniz.

10.In the case of minors: Surname, first name, address (if different from applicant's) and nationality of parental authority/legal guardian: yasal velinin soyadı,adı,adresi ve uyruğu: Eğer kişim 18 yaşından küçük ise doldurulması gereklidir.

11. National identity number, where applicable: TC kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir.TC pasaportunuz ile başvuru yapmayacaksanız bu alanı boş bırakabilir yada yabancı pasaportunuzda var olan kimlik numaranızı yazabilirsiniz

12. Type of travel document: Ulusal pasaport/hizmet pasaportu/hususi pasaport/diplomatik pasaport/resmi pasaport: Sahip olduğunuz pasaport tipini seçiniz.

13. Number of travel document: Başvuru yapacağınız pasaportun numarasını yazmanız gerekmektedir.

14. Date of issue: Pasaportunuzun veriliş tarihini pasaportunuzdaki şekilde Gün/Ay/Yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

15. Valid until: Pasaportunuzun bitiş tarihini pasaportunuzdaki şekilde Gün/Ay/Yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

16. Issued by: Pasaportunuzu aldığınız yer. (pasaportunuzda yazılan yeri aynı şekilde yazmalısınız)

17. Applicant's home address and e-mail address: Başvuru sahibinin ikamet adresini tam olarak yazması gerekmektedir. Telephone number(s): Telefon numarasını mutlaka girmelisiniz, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu bu numaradan, başvurunuz işlemde iken, her an size ulaşmak isteyebilir.

18. Residence in a country other than the country of current nationality: Kendi ülkeniz dışında bir ülkede ikamet ediyor musunuz? C

evabınız Hayır ise işaretlemelisiniz

Cevabınız Evet ise ikamet tezkerenizin ya da buna eşdeğer belgenizin numarasını ve geçerlilik tarihlerini yazmanız gerekmektedir

19. Current occupation: Şu anki Mesleğinizi yazmalısınız çalışmıyor iseniz bile bu alanı boş bırakmayınız

20. Employer and employer's address and telephone number. For students, name and address of educational establishment:Eğer çalışıyorsanız ya da şirket sahibi iseniz iş yerinizin adını, adresini ve telefon numarasını yazmanız gerekmektedir. Eğer öğrenci iseniz okulunuzun adı, adresi, telefon numarasını yazmanız gerekmektedir. çalışmıyor iseniz, ev hanımı iseniz, emekli iseniz vs. durumunda bu alanı boş bırakacaksınız.

21. Main purpose(s) of the journey: seyahatinizin asıl amacını aşağıdaki seceneklerden size uygun olanı işaretlemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken husus; bir ticari davetiyeniz yoksa yada Çek Cumhuriyetinde bir şirket ile ticari faaliyetlerinizi kanıtlayan belgelere sahip değil iseniz yapacağınız seyahat ticari kapsamda değerlendirilemez. Dolayısı ile seçeneğinizi kanıtlayan belgelere sahip olmalısınız

Turistik/iş/aile veya arkadaş ziyareti/kültürel/sportif/resmi ziyaret/sağlık sebebi/eğitim/transit/havalimanı transiti/diğer(bu şıkkı seçtiğinizde açıklamasını mutlaka yapmalısınız)

22. Member State(s) of destination:gidilecek ülke veya ülkeler. Seyahatiniz sadece Çek Cumhuriyetine olacak ise bu ülkenin adını yazmanız yeterlidir. Eğer Çek Cumhuriyeti dışında başka ülkelere de gidecekseniz sırası ile ülkelerin isimlerini yazılmalısınız.

23. Member State of first entry: Eğer seyahatiniz çek cumhuriyetinden başlayacak ise buraya Çek Cumhuriyeti, başlamayacak ise ilk giriş yapacağınız ülkenin ismini yazmalısınız.

24. Number of entries requested: Talep edilen giriş sayısı Tek giriş/iki giriş/çoklu giriş

Talep ettiğiniz giriş sayısını seçiniz

25. Duration of the intended stay or transit Indicate number of days: Öngörülen transit ya da kalış süresi: Schengen ülkelerine yapacağınız ilk seyahatinizin kaç gün süreceğini bu kısımda belirtmelisiniz.

26. Schengen visas issued during the past three years: Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vize tarihini yazmanız gerekmektedir. Eğer yok ise hayır kısmını işaretleyiniz.

27. Finger prints collected previously for the purpose of applying for a Schengen visa: Schengen vizesi talebi esnasında daha önce parmak izinin alınıp alınmadığı

28. Entry permit for the final country of destination, where applicable: Asıl gideceğiniz ülkeye giriş izniniz mevcut mu? Bu ülkeye sadece transit geçiş amaçlı seyahat edecekseniz eğer asıl giriş ülkenize geçerli vizenizin olması gereklidir. Eğer transit amaçlı giriş yapmıyor iseniz bu kısmı bos bırakmanız gerekmektedir.

29. Intended date of arrival in the Schengen area: Schengen alanına öngörülen giriş tarihi gün/ay/yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak bileti rezervasyonunuz ile uyumluluk göstermektedir

30. Intended date of departure from the Schengen area: Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi gün/ay/yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak bileti rezervasyonunuz ile uyumluluk göstermelidir.

31. Surname and first name of the inviting person(s) in the Member State(s). If not applicable, name of hotel(s)

or temporary accommodation(s) in the Member State(s): Üye devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları, adları, davetiye olmaması durum unda konaklanacak yer veya otel adı

32. Name and address of inviting company/organisation: Çek cumhuriyetinden davetiye gönderen şirketin adı Çek cumhuriyetinden davetiye gönderen şirketin adı ve adresi buraya yazmanız gerekmektedir. Bu alan Ticari vizeler için doldurulması gerekli olan bir alandır.

33. Cost of travelling and living during the applicant's stay is covered: Yolculuk ve kalış giderleriniz kimin tarafından karşılanacak? Bir çok sebepten dolayı masrafları başvuru sahibinin kendisi karşılamayabilir. Bu durumda Çek Cumhuriyeti vize formundaki bu maddeye masrafları karşılayacak olan kişi ya da kurumun ismini yazmanız gerekmektedir. Bu soruya ek seçeneklerden size uygun olan kısmı işaretlemeniz gerekmektedir.

34. Personal data of the family member who is an EU, EEA or CH citizen: AB.AEA veya İsviçre konfedarasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler girilmeli, eğer böyle bir akrabanız yok ise boş bırakmalısınız

35. Family relationship with an EU, EEA or CH citizen: AB ,AEA veya İSVİÇRE konfedarasyonu vatandaşı ile akrabalık dereceniz, aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı işaretleyiniz

Eş/çoçuk/torun/bakmakla yükümlü oldugu ebeveyn

36. Place and date: yer/tarih: başvuru yapacağınız konsolosluğun bulunduğu il ve başvuru yapacağınız tarihi bu alana yazmanız gerekmektedir.

37. Signature (for minors, signature of parental

authority/legal guardian: İmza başvuru sahibinin imzası: 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin imzası gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunun son sayfasında yine yer ve tarih kısmı ile imza kısmı bulunmaktadır 36.ve 37. Maddedeki bilgi ve imzalar bu kısımlara da aynı şekilde yazılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Birden fazla Schengen devletine gideceksem vize başvurusunu nereye yapmalıyım?

Çek Cumhuriyeti Vize başvurunuzu seyahatinizin tek ya da temel amacının bulunduğu devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Eğer seyahatin temel amacı belirlenemiyorsa, vize başvurunuzu en uzun süre kalacağınız devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Yalnız bu formülün kullanılması mümkün değilse, vize başvurunuzu Schengen alanına giriş yapacağınız devletin diplomatik temsilciliğine, yani ilk ziyaret edeceğiniz devletin diplomatik temsilciliğine sununuz.

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuruyu bizzat mı sunmam gerekiyor?

Evet. Vize başvurusu sırasında bizzat hazır bulunmak zorunludur.

Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusunu e-posta yoluyla sunabilir miyim?

Hayır. Vize başvurusunu bizzat sunmak zorunludur.

Çek Cumhuriyeti için Vize başvurusu ne zaman yapılır?

Kısa süreli vize başvurusu planlanan seyahatin başlangıç tarihinden en fazla 3 ay önce yapılmalıdır. Seyahatin başlangıç tarihinden en az 15 gün içerisinde yapılması tavsiye edilir. Bundan daha geç yapılan bir başvuru zamanında işleme alınmayabilir. Konsolosluk kararını 15 takvim günü içerisinde verecektir. Bireysel durumlarda bu süre 30 güne, istisnai durumlarda 60 güne kadar uzatılabilir. Çok girişli vize hamilleri ancak vizelerinin geçerlilik süresi en az 6 ay ise, mevcut vizelerinin sona ermesinden önce başvuru yapabilirler.

Uzun süreli vize başvurularının işleme alınması için birkaç aylık bir süre tanıyın ve uzun süreli bir vize başvurusunu yeterince önceden yapın. İçişleri Bakanlığının başvuruyu gözden geçirmek zorunda olduğu yasal süre bulunma amacına bağlıdır:

2 ay: araştırma, eğitim

3 - 4 ay: çalışma, girişim, bir tüzel kişiliğe katılım, aile kurma.

Vize başvurusunun işleme alınma süresi nedir?

Schengen vizesi (kısa süreli) (5 Nisan 2010 tarihinden itibaren uygulanır)

Bir Schengen vizesi (kısa süreli) başvurusu planlanan seyahatten 3 ay önce yapılabilir. Aksi takdirde zamanında gözden geçirilmesine dair teminat verilemeyeceği için, bir vize başvurusunun seyahatten en az 15 gün önce yapılması tavsiye edilir. Birçok durumda vize başvurusu işlemleri 15 gün içerisinde gerçekleştirilir. Gözden geçirme süresi bireysel durumlarda 30 güne, istisnai durumlarda 60 güne kadar uzatılabilir.

Uzun süreli vize başvurularının işleme alınması için birkaç aylık bir süre tanıyın ve uzun süreli bir vize başvurusunu yeterince önceden yapın. Yabancılar Şubesinin başvuruyu gözden geçirmek zorunda olduğu yasal süre bulunma amacına bağlıdır:

2 ay: araştırma,eğitim

3 - 4 ay: çalışma, girişim, bir tüzel kişiliğe katılım, aile kurma.

Çek Cumhuriyeti Vizesini aldığımı nasıl öğrenebilirim?

Vizenin gözden geçirilmesinin sonucu hakkındaki bilgiler, başvuruyu yaptığınız diplomatik temsilcilik tarafından verilir. Bilgi, yalnızca başvuru sahibine veya başvuru sahibinin vekâletname verdiği kişiye verilebilir. Başka hiç kimseye bilgi verilemez. Vizenin gözden geçirilmesinin sonucu hakkında nasıl bilgi alabileceğinizi - diplomatik temsilciliğin mi sizinle irtibata geçeceğini, yoksa sizin mi diplomatik temsilcilikle irtibata geçmeniz gerektiğini, ne zaman ve ne şekilde irtibat kurmanız gerektiğini vize başvurunuzu yaparken konsolosluk görevlisine sorun.

Çek Cumhuriyeti Vizesini nereden teslim alabilirim?

Vize, vize başvurusunu yaptığınız diplomatik temsilcilikten alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vizesi için pasaportumu bizzat mı teslim almam gerekiyor?

Genellikle vizeyi teslim alan, başvuru sahibidir. Ancak bir vekâletname veya başka bir yetkilendirmeye dayanarak başka bir kişi tarafından da alınabilir.