Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara faaliyet alanına yakın bölgelerde ikamet eden T.C. vatandaşlarının Çek vizesi işlemleri ve Türkiye'de oturum izni ile ikamet eden Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının konsolosluk ve resmi işlemlerinde yetkili kurumdur. Çek Cumhuriyeti Vizesi ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Çek Cumhuriyeti'ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ayrıca Türkiye'de ikamet eden Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının evlenme, boşanma, resmi belge tasdiki, doğum ölüm kaydı gibi Çek Cumhuriyeti vatandaşlığına özel hizmetleri içeren konularda destek vermektedir.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği İletişim

Adres:Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Kaptanpaşa sokak no:15, G.O.P, 06700 Ankara

Telefon: +90 312 40569 58

Faks: +90 312 447 73 95

E-mail: consulate_ankara@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/ankara

Konsolosluk biriminin çalışma saatleri:

Çarşamba: 9.30 - 12.30 saatleri arası - yeni sistem üzerinden kayıtlı kişilerin kısa süreli (Schengen) vize başvuruların kabulü

Pazartesi - Perşembe: 14.00 - 16.00 saatleri arası (uzun süreli vize başvuruların kabulü)

Cuma: 9.00 - 12.00 saatleri arası (Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemleri)

Konsolosluk işlemleri ile ilgili bilgiler Pazartesi, Salı, Perşembe günleri 09:30 - 12:30 saatler arasında +90 312 405 69 58 numaralı telefondan edinebilir.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Adana, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Konya, Muğla, Burdur, Çankırı, Denizli, Erzincan, Eskişehir, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Sivas, Kütahya, Kırıkkale, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir illerinde ikamet eden vatandaşların Çek Büyükelçiliği Vize Bölümünde, Çek Vizesi için vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara 2023 Tatil Günleri

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Türkiye Temsilcilikleri aşağıda yazılı olan Çek Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde ve Türkiye'nin resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'nun kapalı olduğu günler:

01 OcakBağımsız Çek Devletinin Restorasyon Günü
7 NisanKutsal Cuma
10 NisanPaskalya
21-23 NisanRamazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi ve Emekçi Bayramı
8 MayısKurtuluş Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
5 TemmuzAziz Kiril ve Metodi Günü
6 TemmuzOcak Hus Günü
28 Haziran 1 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
21 AğustosHafıza Günü
30 AğustosZafer Bayramı
28 EylülSt.Wenceslav Günü
28 EkimBağımsızlık Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
17 KasımDemokrasi Günü
25 AralıkNoel
26 AralıkAziz Stephan Günü

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Çankaya Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Çek Cumhuriyeti'ni Türkiye'de temsil eden Çek devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Çek Cumhuriyeti'nin Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulabilir.

Kısa Süreli (90 günden az) Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu içintıklayınız.

Uzun Süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Oturum Vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Resmi pasaportla Çek Cumhuriyetine seyahat edeceklerinin dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport hamilleri Çek Cumhuriyeti seyahatleri için kullanacak oldukları hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlarının geçerlilik sürelerinin seyahatlerinin bitiminden itibaren üç ay geçerliliği olmasına dikkat ediniz.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlar, kısa süreli C tipi vize (Schengen vizesi) ve uzun süreli vize D tipi vizesi (oturum vizesi) başvurularını Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize bölümünden yapabilmektedirler. Ayrıca Çek Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite edilmiş seyahat acentaları tarafından da vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Vize Çıkış Süresi

Çek Cumhuriyeti vize başvurularınınortlama 7-10 iş günü sürmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızın sonuçlanma süresinin seyahat başlangıç tarihine göre planlamanız ve seyahatinize en fazla 90 gün kala veya en az 1 ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği istinai durumlarda, ek evrak talebi, mülakat talebi gibi durumlarda vize çıkış süresini öngörülen süreden dahah uzun tutabilme hakkına sahiptir.

Ankara Büyükelçiliği Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti 'ya yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenecektir. Çek Cumhuriyeti Vizesi için Çek Cumhuriyeti Vize harcı Vize Hizmet Merkezine ödenebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında doldurulması zorunlu olana Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara'nın başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi sahibi olması için Schengen vizesi standartlarında oluşturulmuş bir formdur. İngilizce veya Çekce dilinde doldurulması gereken Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda sunulan verilerin Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakların içeriği ile tutarlılık arz etmesi gerekmektedir. Seyahat tarihleri, seyahat amacı gibi detayların yanı sıra kimlik e pasaport bilgilerinin tutarlılığı, konaklamaya dair verilen bilgilerin doğruluğu önem arz etmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Vize Randevu sistemi hakkında;

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin, Kısa Süreli (Schengen) ve Uzun Süreli Vize/ Oturum başvuru işlemleri randevu alınması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize randevusu Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru hizmet merkezinde gerçekleştirilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılan tüm başvurular için parmak izleri alınması mecburidir. Bu nedenle vize başvurularınızın zamanında değerlendirilebilmesi için randevularınızı başvuruya gelmek istediğiniz tarihten en az 4 hafta öncesinden almanız önerilmektedir. Randevusu olmayan kişilerin, yanlış vize tipine randevu almış kimselerin (kısa süreli vize yerine uzun süreli randevu almak gibi) ya da kalış amaçlarını yanlış belirten kişilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzu seyahat tarihinden en fazla 90 gün (3 ay) öncesinden yapabilirsiniz. Eğer Konsolosluğun ek evrak talebi varsa bu durum vize başvuru sahibine randevu sırasında bildirilebilmektedir. Ek evrak talebi olduğu durumlarda vize çıkış süresini etkilemekte olup vize sonucu öngörülen süreden daha geç bir zamanda açıklanabilmektedir. Vize çıkış süreleri, ek evrak veya mülakat talebi gibi durumlara istinaden başvurunuzun seyahat tarihinize uygun şekilde yapılması tavsiye edilir. Bütün bunlara ek olarak unutulmaması gereken nokta Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin vize kararlarında tek yetkili kurum olduğudur.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Gezilecek Yerler,

Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa, Çankaya semtinde bulunmaktadır. Ankara'nın Çankaya semti Türkiye ile diplomatik ilişkileri bulunan ülkelerin temsilciliklerine ev sahipliği yapan bir semt olurken Çankaya semtinin sokak ve caddelerinde birbirinden farklı konuşulan çok sayıda yabancı dile aşina olunacaktır. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara adresi, şehrin her noktasından ulaşım imkânı kolay olan bir noktadadır. Kızılay Meydanı yakın ve zaman geçirilebilecek bir yer. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Hanı, Augustus Tapınağı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara adresine yakın mesafede olan yerlerdir. Ayrıca Ankara ile özdeşleşmiş olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Bulunan Bazı Oteller: Dedeman Ankara, Divan Ankara, Ramada Ankara, Ankara Hilton SA, Rixos Grand Ankara

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Nasıl Gidilir?

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Gitmek İçin Bazı Otobüs Numaraları,

Ego 135 Oran Sitesi Ulus
Ego 112 Kızılay Gaziosmanpaşa
Ego 413 Altınpark Çankaya
Ego 113 Opera Birlik Mahallesi
Ego 413-3 Altınpark Çankaya
Ego 115 Opera Birlik Mahallesi
Ego 408 Güneşevler Hasköy S.Lojmanları
Ego 188 Oran Sitesi Keçiören
Ego 388 - Opera Yukarı Ayrancı Küçükesat
Ego 318 - Bağcılar Ulus
Ego 160 Opera Kızılay Esat Caddesi, Seyranbağları

Not: Çankaya Çek Büyükelçiliği, Çek Cumhuriyeti'nin, Türkiye'de bulunan devletler düzeyinde en resmi temsilcisidir. Çek Büyükelçiliği Ankara iki ülke arası ticari ve iyi niyet ilişkilerini geliştirirken aynı zaman da yine Türkiye'de yaşamakta olan Çek vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme ile de yükümlüdür. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara vize işlemleri için başvuru yapılacak bir temsilcidir aynı zamanda. Çek vizesi Çankaya Çek Büyükelçiliğinin içerisinde bulunan konsolosluk bölümüne başvuru yapılabilirken, Çek Cumhuriyeti seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara görev çevresi illerinde olmak üzere başvurularını buradan gerçekleştirebileceklerdir. Ayrıca Ankara Çankaya Çek Büyükelçiliği vize işlemleri için randevu sistemi ile çalışırken Çek Konsolosluğunun randevu sistemi olan visapoint'ten randevu alınması halinde konsolosluk başvurularınızı kabul edecektir. Çek Cumhuriyeti vize randevusu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce alınmalıdır.