Çek Cumhuriyeti Hakkında

Çek Cumhuriyeti Hakkında

Çekoslovakya, Çekya veya günümüzdeki adıyla Çek Cumhuriyeti denize kıyısı olmayan bir Orta Avrupa ülkesidir. Ülke Avusturya Macaristan İmparatorluğunun dağılması sonucu kurulmuştur. Kuzey'de Polonya, Batı ve Kuzeybatı'da Almanya güneyde Avusturya doğusunda bulunan Slovakya ise Çek Cumhuriyeti komşu ülkelerini oluşturmaktadır. Ülke Bohemya ve Moravya olmak üzere iki bölgeden meydana gelmekte iken Çek Cumhuriyeti yeryüzü şekilleri bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Batı bölgesi olan Bohemya yüksek olmayan dağlar ile çevrili nehir, havzalar ve platolarla kaplıdır. Doğu bölgesi olan Moravya ise oldukça dağlık ve ormanlıktır. Çek Cumhuriyeti ormanlar bakımından varsıl bir konuma sahip olup öyle ki ülke topraklarının yüzde 30'u ormanlık alanlarla kaplıdır. Yine çek cumhuriyetinin en yüksek noktası ise Krkanese dağlarının zirvesidir. Çek Cumhuriyeti denize kıyısı olmayan bir Avrupa ülkesi olurken karasal iklim ülke üzerinde oldukça etkili olup kışlar sert ve soğuk geçer.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi sanayiye dayalı bir ekonomidir. Avrupa ülkeleri arasında en fazla uranyum Çekoslovakya tarafından üretilirken bunun yanı sıra kömür, antimon, cıva ve az miktarda da petrol üretilmektedir. Çek Cumhuriyeti tarım ürünleri ise tipik bir karasal iklim ülkesi ürünleridir, buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır ve patatestir. Çek Cumhuriyetinin küresel öçlükte tanınırlığı olan ürünleri ise kristal, cam işlemeleri ve granattaşı'dır. Yine Çek biraları tüm dünyada oldukça ünlüdür. Öyle ki, bir Çek Cumhuriyeti şehri olan Pilsen Türkiye dâhil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim hakkını almıştır. Çek Cumhuriyeti para birimi ise Çek Korunasıdır

Çek Cumhuriyeti 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti başkenti olan Prag oldukça tarihi bir şehir olma özelliği taşırken ayrıca son yıllarda önemli bir turizm üssü konumundadır. Prag kalesi, köprüleri, meydanları, katedralleri ve temiz havası Avrupa ve dünya vatandaşları için oldukça ilgi çekici yerlerdir.

Çek Cumhuriyeti Şehirleri

Çek Cumhuriyeti şehirleri kelimenin tam anlamıyla açık hava müzesi gibidir. Çek şehirleri çeşitli büyüklükte ve butiklikte tarihsel çok sayıda eseri barındırırken özellikle Prag Çekoslavakya'nın ve Avrupa'nın son derece şık, iyi korunmuş ve tüm kendine ait kimliğini sürdürmesiyle ün edinmiştir.

Prag

Prag, Çek şehirleri arasında en büyük yerleşimi olan 1.3 milyon nüfusa sahip ülkenin başkentidir. Çek Cumhuriyeti bürokrasi ve ekonomik hayatın büyük oranda bu şehirde nefes alıp vermektedir. Prag şehri son derece butik ve göz alıcı bir şiirselliğe sahip olurken 2.dünya savaşı sırasında zarar görmemesiyle birlikte olanca tarihi birikimini muhafaza eder. Özellikle St. Vitus Katedrali Prag'da ön plana çıkmakta olan önemli yapılardan biridir. Ayrıca Prag, Unesco dünya koruması mirası arasındadır.

Pilzen (Pilsen)

Pilsen, Çek Cumhuriyeti şehirleri arasında 4. Büyük şehirdir ve Bohemya bölgesinin güney batısında yer alır. Adı üstünde Pilsen şehri büyük bira fabrikaları ile ün edinmişken şehirde irili ufaklı çok sayıda bira üretim tesisleri bulunur. Pilsen şehri Pilsen isim hakkını almış bir kenttir.

Brno

Brno şehri, Çek Cumhuriyeti şehirleri arasında 2. Büyük şehirdir. Brno şehri tarihsel ve ünlü Moravya'nın başkentliğini yaparken ülkenin kendine has ruhu olan orijinal bir Çek şehridir.

Ostrava

Ostrava, Çek Cumhuriyeti şehirleri arasında en büyük 3. Kenttir. Prag'dan sonra ise ülkenin 2. Büyük yerleşim yeri diye de anılmaktadır. Sovyetler döneminde kalma çok sayıda ağır sanayi tesisleri bu şehirde bulunurken yine çok sayıda kömür yatakları mevcuttur.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu iki ülke arasında bulunan ilişkilerin temsilcisidir. Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Çek devletinin Türkiye'de bulunan temsilcileridir. Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları Türkiye'de bulunan Çek vatandaşlarının muhatap olabileceği en resmi Çek temsilcilikleri olurken aynı zamanda Çek Konsoloslukları iki ülke arasında bulunan iyi niyet ve ticari ilişkileri de geliştirmektedir. Çek Başkonsolosluğu İstanbul ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Çek vizesi için yapılacak olan başvuruları kabul ederken, Çek vizesi işlemlerinizi bu temsilcilikler üzerinden yürütebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye seyahatleri öncesi Çek vizesi almaları gerekecektir. Türkiye resmi pasaport sahibi şahıslar ise Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinden muaftır. Çek vizesi için seyahatinizden 15 gün önce randevu alarak başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Ayrıca Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Çek vizesi için mülakat uygulaması da bulunmaktadır. Çek Başkonsolosluğu İstanbul, Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çek Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için başvuru yapabileceğiniz yerlerdir.