Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında

  • Pasaport

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu için gerekli olan pasaportun geçerlilik şartları; Çek Cumhuriyeti seyahatinin bitiminden itibaren en az 3 ay (90 gün) daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimleri ile düzenlenmiş yeni pasaportla başvuruda bulunmaları önemle tavsiye olunur. Pasaportun resimli sayfasının ve eski schengen vizelerinin fotokopileri.

  • Çek Schengen Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Schengen Vize Başvuru Formu; tam olarak net ve okunaklı bir şekilde yanıtlanarak, son sayfada yer alan iki imza bölümüne imza atılarak, işlem sonuçlandırılmaktadır.

Not: 18 yaş altı, ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar içinde başvuru formu doldurulmalıdır. Ebeveynleri (anne-baba) tarafından da imzalanmalıdır.

  • Biometrik Fotoğraf

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibine ait fotoğrafın özellikleri; 2 adet, 35 mm x 45mm ebatlarında; fotoğrafta kafa boyutu 35 mm'den daha büyük konumlanmamalı, son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kulllanılmamış olması gerekmektedir.

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibi ile davet eden kişi arasında aile bağlarının bulunduğuna dair belge; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  • Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibine Çek Cumhuriyeti'nden gelen Davetiye; davet eden kişinin kişisel ve iletişim bilgileri, davet ettiği kişi ile yakınlık derecesi, davet edilen kişi hakkında bilgi, ziyaretin amacı, talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat olacaksa), kalınacak evin açık adresi, seyahat- konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgiler belirtilmelidir.

Davetiye gönderen kişinin Kimlik Cüzdanı ve Pasaportun kimlik bilgisinin fotokopileri.

  • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Elçiliği, seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatı; Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı bakiyeyi görmelidir. Hesapta görülmesi gereken bakiye, kişinin Çek Cumhuriyeti'nde kalacağı her gün için en az 100 TL olmalıdır.

Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize işlemlerinde bulunan çalışan kişinin 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Emekli ise; emekli maaşının banka dökümü veya Emekli Cüzdanı yeterlidir.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir.

Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname).

NOT: Seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse,bu koşul geçerli değildir.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa'da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

  • Mesleki/İş Durumunu Gösteren Resmi Belgeler

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı Çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan İzin Belgesi veya İşveren Mektubu veya İzin Onayı.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına, şirketin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi .

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal resmi evraklar:7

Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunacak kişinin ilk Schengen vize başvurusu ise; son 3 yıl içerisinde alınmış şirkete ait Faaliyet Belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti seyahat tarihlerini içeren; ulaşım planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu

Veya özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Çek seyahat süresini, tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza risklerini kapsayan sigorta poliçesi; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masrafları dahil, 30.000 euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat tarihinden bir gün önce başlayan ve dönüş tarihinden bir gün sonra biten tarihlerde düzenlenmiş, orijinal seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

Randevu Alımı

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatlarını, randevu alınması koşuluyla işleme almaktadır. Çek Konsolosluğu vize başvuru sahiplerini, randevu alınması sırasında KALIŞ AMACI ya da TARİH bilgileri üzerinde en ufak bir değişiklik ya da bilgi iptalinin yapılmaması konusunda uyarmaktadır.