Çek Cumhuriyeti Vizesi İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Vizesi İşlemleri

Çek Cumhuriyeti seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek vizesi almaları zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi başvuru sahipleri ise Çek cumhuriyeti vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Resmi pasaport sahibi kişiler iki ülke arasında yapılan anlaşmalar gereği 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Çek vizesinden muaftır. Çek Cumhuriyeti 2007 yılından bu yana bir Schengen ülkesidir. Schengen oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar Çek vizesi almadan seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir. Çek vize işlemleri için İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara, Çek Fahri Konsolosluklarına ve Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine Çek vizesi için başvurularda bulunabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri kapsamlı bir evrak, doküman toplama organizasyonudur. Çek vizesi için gerekli evraklar Çek Konsolosluğunun biçimlendirdiği şekilde bir araya getirilmesi gerekirken eksik, hatalı ve önerilmeyen şekilde yapılacak başvurularınız kabul edilmeyecektir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Çek vizesi için randevu sistemi ile çalışırken Çek Cumhuriyeti randevu sistemi olan visapoint'ten randevu alarak Çek vize işlemleri için ilk adımınızı atabilirsiniz. Seyahat tarihinizden 15 - 20 gün önce yapılacak olan randevu ve vize başvuruları Çek vizesi işlemlerinizin seyrinde gidebilmesi için yeterli bir süre zarfı olacaktır.

Çek Başkonsolosluğu İstanbul, Çek Büyükelçiliği Ankara ve Çek vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden ve bu kurumların web sitelerinden Çek vize başvuru formunu edinebilirsiniz. Çek vize başvuru formu web sitelerinden alınacak olması halinde print ederek kullanabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunu İngilizce ve Çekçe olarak doldurabilirsiniz. Ayrıca büyük harfle, okunaklı, eksiksiz ve çek vizesi için gerekli olan evraklarda bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde doldurulmalıdır. Çek Konsolosluğu vize başvuru formu olmadan yapılacak başvurularını kabul etmeyecektir. Çek vizesi başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çek vizesi için gerekli belgeleri belirleyecek olan Çek Cumhuriyetine yapacak olduğunuz seyahatin içeriğidir. Şöyle ki, kısa süreli, davetiyesiz bir seyahatte bulunacaksanız eğer Turistik Çek vizesi, ticari bir faaliyet, konferans ve seminer gibi içeriklerle başvuru yapacaksanız Ticari Çek vizesi, arkadaş ve herhangi bir aile ferdi ziyaretinde bulunacaksanız Çek Cumhuriyeti Ziyaretçi yahut Çek Aile Ziyareti vizesi işlemlerinde bulunmanız gerekecektir. Bu içerikleri göz önünde bulundurarak vize başvurusunda bulunmalısınız ve bu içerikler sizlerin çek vizesi evraklarını belirleyecektir. Ayrıca yine bu web sitesinin turistik, ticari ve aile ziyareti kısmına giriş yaparak Çek vizesi için gerekli evraklarınızı öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak Zor mu?

Çek Cumhuriyeti bir Avrupa Birliği ve Schengen ülkesidir. Kapsamlı bir evrak toparlanmasından oluşan Çek vize işlemleri Konsolosluğun önceliklerine göre hazırlandığı zaman alınması zor değildir. Çek vizesi işlemleri için evraklarınız güncel, eksiksiz ve Çek Konsolosluğu tarafından belirtildiği şekilde hazırlamalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Schengen mi?

Çek Cumhuriyeti vizesi Schengen kapsamında olan bir vizedir. 90 günlük yani kısa süreli çek vizesi başvurularında bulunacaksanız Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için başvurularda bulunabilirsiniz. Çek Cumhuriyetinde 90 günde fazla kalınacak olunması halinde ise Çek Ulusal vizesi için müracaat edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vize randevusu, Çek Konsolosluğunun yetkilendirği vize hizmet merkezlerinden alınmaktadır. Çek vizesi randevunuz olmadan Çek vize işlemleri için başvurularda bulunma imkânınız ise yoktur.Çek Cumhuriyeti vizr andevusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Vize randevusu biyometrik veri yani parmak izi ibrazı ve Çek vizesi için gereken evrakların sunumunu içermektedir. Önceden alınmış Schengen vizelerinde geçerli parmak izi olmayan (vize etiketi üstünde VIS ibaresi bulunmayan) pasaport sahiplerinin parmak izi vermek için Çek vize randevusuna gelmeleri gerekmektedir.

Çek Vize Dilekçe Örneği

Çek vize dilekçe örneği, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul'a hitaben yazılmış olmalıdır. Çek vizesi talebinde bulunduğunuzu, seyahat tarihlerinizi, seyahatinizin sponsorunu, ve seyahatinizin içeriğine yönelik bilgiler vererek Çek vizesi dilekçenizin yazımını tamamlayabilirsiniz.

Çek Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması, Çek Konsolosluğunun ek evrak isteme talebine göre değişiklik gösterebilecektir. Ancak Çek vizesi için başvurularınız normal seyrinde ilerlediği sürece işlem süresi 7 ila10 iş günü içerisinde alınabilecektir. Vizenin çıkış süresi tamamen Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetki alanı içindedir. Vize çıkış süresinin seyahat tarihiyle çakışmaması için başvuruların en fazla 90 gün en az 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur.

Çek Vizesi Ücreti Ne kadar?

Çek Cumhuriyeti vizesi ücretleri başvuru sahibinin seyahat amacıyla doğru orantılı olan vize türüne göre değişebilmektedir. Ayrıca Çek vizesi içeriğine ve ülkede kaç gün kalacak olduğunuza dair de değişebilmektedir. Çek vizesi ücretlerini İstanbul Çek Başkonsolosluğu, Ankara Çek Büyükelçiliği ve Çek Konsolosluklarının yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden başvurular kabul edildiği için vize hizmet merkezi bedeleri vize harç bedelleriyle birlikte ödenmektedir.

Aşağıdaki imzaya göre bu site Knightsp.com'a ait görünüyor, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adlarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklamlarını yayınlayarak stratejik partnerdir yapmaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve Çek Konsolosluğu iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir. cekkonsoloslugu.com web sitesinin Çek Konsolosluğu ya da Büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Erasmus vizesi için İstanbul Çek Başkonsolosluğuna yahut Çek Büyükelçiliği Ankara adresine başvurularda bulunmanıza gerek yoktur yani birazda konuyu açarsak şayet Türkiye'de ki üniversitenizin bulunduğu şehirde bulunan Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna Çek Erasmus vizesi için başvurularda bulunabilir ve buradan Çek Cumhuriyeti Erasmus vizenizi alabilirsiniz. Üniversitenizin bulunduğu şehirdeki çek temsilciliklerinin görev alanını öğrenerek işlemlerinizi bu noktalarda sürdürebilirsiniz.