Çek Cumhuriyeti Ticari Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Başvuru Evrakları Hakkında

  • Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Başvuru Formu; uygun ve okunaklı bir şekilde doldurularak, formun son sayfasında yer alan iki imza bölümünde imzalanması gereken bölümler atlanmadan işlem sonuçlandırılmalıdır.

  • Pasaport

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize başvurusu için pasaportta aranılan geçerlilik koşulları; Çek schengen bölgesinden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün (3 ay)geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Çek vizesi etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın ve 10 yıldan önce tarihli olması gerekmektedir. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy ismine göre düzenlenmiş pasaportlarla başvuruların yapılmasına dikkat edilmelidir.

Pasaportun resimli sayfasının ve eski schengen vizelerinin fotokopileri ve seyahat belgesi ile hazır bulunmalıdır.

  • Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Biometrik Fotoğrafı

Çek Ticari Vize işlemi için istenilen fotoğrafın özellikleri; 2 adet, 35 mm x 45mm ebatlarında; fotoğrafta kafa boyutu 35 mm'den daha büyük konumlanmamalı, son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kulllanılmamış olması gerekmektedir.

  • Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'na Çek Cumhuriyeti Ticari Vize müracaatı için başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin beyanı için; Nüfus Cüzdanı'nın ön ve arka yüz bilgilerini gösterir fotokopisi sunulmalıdır. Başvuru sahibinin evli olması halinde mutlaka Evlilik Cüzdanı'nın fotokopisi evraklar arasında bulunmalıdır.

  • Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Davetiyesi

Çek Konsolosluğu'na hitaben, davet eden Çek Şirket/Kurum tarafından bir Davetiye yazılmalıdır. Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin sebebi, seyahat tarihleri ve davet eden kişinin kimlik bilgisi, şirketteki görevi, firmanın ünvanı ve iletişim bilgilerini içeren şekilde hazırlanmalıdır. Davetiye, antetli kağıda ve kaşeli olması zorunludur.

NOT: Davetiyenin okunaklı olması halinde belgenin taranmış şekli kabul edilmektedir.

  • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

Çek Schengen Ticari Vize işleminde bulunan başvuru sahibinin 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Ayrıca, Kurum/Şirketten alınan MaaşYazısı; imzalı-kaşeli olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Elçiliği, seyahat masrafları karşılığı tutarı teminat olarak; şahsi/şirket banka hesabında EURO/TL veya USD olarak karşılığını görmelidir. Hesapta görülmesi gereken miktar, kişinin Çek Cumhuriyeti'nde kalacağı her gün için en az 100 TL olmalıdır. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  • Mesleki/İş Durumunu Gösteren Resmi Belgeler

Çek Ticari Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı Çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü- imzalı ,kaşeli. Bağlı bulunulan Kurum/Şirket tarafından, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan İzin Belgesi veya İşveren Mektubu.

Çek Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Çek Ticari Vize müracaatında bulunacak kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

Çek Ticari Vize müracaatında bulunacak kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Çek Ticari Vize işlemi için başvuru sahibinin çalıştığı ya da sahibi olduğu şirkete ait kuruma ait evraklar:

Şirketin Faaliyet Belgesi - şirketin faaliyet gösterdiği şehrin bağlı bulunduğu Ticaret Odası'ndan alınmalıdır.

Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Çek Cumhuriyeti Ticari Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Çek Ticari Vize başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler

Özel araç ile seyahat edilmesi halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Otel rezervasyonu - seyahat edecek kişinin konaklama bilgilerini içermeli ve otelin kendisinden konfirme edilmiş olması gereklidir.

NOT: Konaklamanın davet eden Şirket ya da Kurum tarafından organize edilmesi ve konaklama bilgilerinin davetiyeye yazılması halinde otel rezervasyonunun ayrıca sunulmasına gerek yoktur.

Çek Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Çek seyahat süresini kapsayan acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan sağlık poliçesi; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat tarihinden bir gün önce başlayan ve dönüş tarihinden bir gün sonra biten tarihleri kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Çek Cumhuriyeti Konsolosluk/Elçilik, vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep eden başvuru sahiplerini, konsolosluk yetkilileri ile mülakata çağırabilir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, başvuru dosyasının incelenmesi ve karar aşamasında ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.