Çek Cumhuriyeti Turistik Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize için Gerekli Evrak ve Belgeler

  • Pasaport

Çek Turistik Vize başvurusu için gerekli olan pasaportun geçerlilik şartları; Çek Cumhuriyeti seyahatinin bitiminden itibaren en az 3 ay (90 gün) daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimleri ile düzenlenmiş yeni pasaportla başvuruda bulunmaları önemle tavsiye olunur. Pasaportun resimli sayfasının ve eski schengen vizelerinin fotokopileri.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu web sitesi üzerinden Schengen Vizesi Başvuru Formu'na ulaşılmaktadır. Site üzerinden başvuru formu tam olarak net ve okunaklı bir şekilde yanıtlanarak, son sayfada yer alan iki imza bölümüne imza atılarak, işlem sonuçlandırılmaktadır.

Not: 18 yaş altı, ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar içinde Çek Cumhriyeti Konsolosluğunun hazırlamış olduğu online başvuru formu doldurulmalıdır. Ebeveynleri (anne-baba) tarafından da imzalanmalıdır.

  • Biometrik Fotoğraf

Çek Turistik Schengen Vizesi için başvuru sahibine ait Biometrik Fotoğrafın özellikleri; 2 adet, 35 mm x 45mm ebatlarında; fotoğrafta kafa boyutu 35 mm'den daha büyük konumlanmamalı, son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kulllanılmamış olması gerekmektedir.

  • Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'na Çek Turistik Vize müracaatı için başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin beyanı için; Nüfus Cüzdanı'nın ön ve arka yüz bilgilerini gösterir fotokopisi sunulmalıdır. Başvuru sahibinin evli olması halinde mutlaka Evlilik Cüzdanı'nın fotokopisi evraklara eklenmelidir.

  • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

Çek Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibinin 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Elçiliği, seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatı; Çek Turistik Vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı bakiyeyi görmelidir. Hesapta görülmesi gereken bakiye, kişinin Çek Cumhuriyeti'nde kalacağı her gün için en az 100 TL olmalıdır.

Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

Çek Turistik Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Emekli ise; emekli maaşının banka dökümü yeterlidir.

Çek Turistik Schengen Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusunda bulunan Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname).

NOT: Seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse,bu koşul geçerli değildir.

Çek Turistik Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa'da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

  • Mesleki/İş Durumunu Gösteren Resmi Belgeler

Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı Çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan İzin Belgesi veya İşveren Mektubu. Varsa, Görev Kimlik Kartı'nın fotokopisi.

Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi

Çek Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Çek Turistik Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal resmi evraklar:

Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Çek Turistik Vize müracaatında bulunacak kişinin ilk schengen vize başvurusu ise; son 3 yıl içerisinde alınmış şirkete ait Faaliyet Belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Çek Turistik Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Çek Turistik Vize başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu veya özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Otel rezervasyonu - seyahat edecek kişinin konaklama bilgilerini içermeli ve otelin kendisinden konfirme edilmiş olması gereklidir.

  • Seyahat Sağlık Sigortası

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Çek seyahat süresini kapsayan acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan sağlık poliçesi;
ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat tarihinden bir gün önce başlayan ve dönüş tarihinden bir gün sonra biten tarihleri kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Çek Cumhuriyeti Konsolosluk/Elçilik, vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep eden başvuru sahiplerini, konsolosluk yetkilileri ile mülakata çağırabilir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, başvuru dosyasının incelenmesi ve karar aşamasında ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Çek Vizesi Randevu Alımı

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'na vize müracaatı yapılabilmesi için konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden, Visapoint online randevu sisteminden randevu alınması gerekmektedir. Çek Konsolosluğu vize başvuru sahiplerini, VISAPOINT Online Randevu sisteminden randevu alınması sırasında KALIŞ AMACI ya da TARİH ile bilgiler hakkında en ufak bir değişiklik ya da bilgi iptalinin yapılmaması doğrultusunda uyarmaktadır.