Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri

Adres: Abdi İpekci Cad. No:71, 34367 Maçka, İstanbul

Telefon: +90 212 368 8035

Email: consulate_istanbul@mzv.cz

Faks:+90 212 231 9493

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Konsolosluk ve vize bölümü çalışma saatleri

Çalışma saatleri: 08.00-16.30

Vize ve Konsolosluk Bölümü Çalışma saatleri:

Pazartesi- Perşembe: 09.00-12.00, 13.00-14.00

Cuma: 09.00-12.00

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı içerisindeki iller

Istanbul, Ardahan, Artvin, Balikesir, Bartin, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Canakkale, Corum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüshane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kirklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdag, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşlar Çek Vize başvurularını Vize Hizmet Merkezi'nden yapabilmektedirler.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Türkiye Temsilcilikleri aşağıda yazılı olan Çek Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde ve Türkiye'nin resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'nun kapalı olduğu günler:

01 OcakBağımsız Çek Devletinin Restorasyon Günü
7 NisanKutsal Cuma
10 NisanPaskalya
21-23 NisanRamazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi ve Emekçi Bayramı
8 MayısKurtuluş Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
5 TemmuzAziz Kiril ve Metodi Günü
6 TemmuzOcak Hus Günü
28 Haziran 1 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
21 AğustosHafıza Günü
30 AğustosZafer Bayramı
28 EylülSt.Wenceslav Günü
28 EkimBağımsızlık Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
17 KasımDemokrasi Günü
25 AralıkNoel
26 AralıkAziz Stephan Günü


Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul, Türkiye'ye seyahat eden veya oturum izni olan Çek vatandaşlarının karşılaşabilecekleri rehberlik gerektiren konular olan, tıbbi müdahale, pasaport kaybetme, evlilik işlemleri gibi vatandaşlık işlemlerinin yapıldığı kurumdur. Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Çek Ankara Büyükelçiliği vize bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularının değerlendirilip, sonuca bağlandığı makamlardır.

ÇEK CUMHURİYETİ KONSOLOSLUĞU HAKKINDA

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan vatandaşlar, Umumi pasaport hamilleri Çek Cumhuriyeti vize prosedürlerine tabidirler. TC Diplomatik pasaport (siyah), Hizmet pasaportu (yeşil) ve Hususi Pasaport sahipleri Çek Cumhuriyeti kısa süreli C tipi vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Söz konusu pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 ikame gününü ihlal etmeme koşuluyla devletlerarası yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeniyle vize işlemlerinden muaf tutulacaklardır.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulabilir.

Kısa Süreli (90 günden az) Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu için tıklayınız.

Uzun Süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Oturum Vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Dilekçe Örnekleri

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Resmi pasaportla Çek Cumhuriyetine seyahat edeceklerinin dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport hamilleri Çek Cumhuriyeti seyahatleri için kullanacak oldukları hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlarının geçerlilik sürelerinin seyahatlerinin bitiminden itibaren üç ay geçerliliği olmasına dikkat ediniz.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlar, kısa süreli C tipi vize (Schengen vizesi) ve uzun süreli vize D tipi vizesi (oturum vizesi) başvurularını Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize bölümünden yapabilmektedirler. Ayrıca Çek Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite edilmiş seyahat acentaları tarafından da vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul Randevu sistemi hakkında;

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nun, Kısa Süreli (Schengen) ve Uzun Süreli Vize/ Oturum başvuru işlemleri sadece VISAPOINT Online Randevu Sistemi ile yapılabilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılan tüm başvurular için parmak izleri alınması mecburidir. Bundan dolayı VISAPOINT Online Randevu Sistemi'nde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu nedenle vize başvurularınızın zamanında değerlendirilebilmesi için randevularınızı başvuruya gelmek istediğiniz tarihten en az 4 hafta öncesinden almanız önerilmektedir. Randevusu olmayan kişilerin, yanlış vize tipine randevu almış kimselerin (kısa süreli vize yerine uzun süreli randevu almak gibi) ya da kalış amaçlarını yanlış belirten kişilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ticari Birim Faaliyetleri;

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Çek Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticari faaliyetleri geliştirmek için Çek cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret birimi aktif faaliyet göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ticaret Birimi, ticari ortakların konumu hakkında bilgi edinme, Çek Cumhuriyetindeki genel iş ortamı hakkında bilgi edinme gibi görevleri bünyesinde barındırmaktadır. Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ticaret birimi, bunların yanı sıra güncel gümrük tarife oranları, vergi oranları ve temel Pazar bilgileri hakkında da bilgi vermektedir. Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu ticaret birimi, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Çek Cumhuriyetinde yatırım yapmak isteyen ticari girişimcilerin Çek Cumhuriyetindeki ticaret ve yatırım alanları hakkında yardım alabilecekleri bir makamdır.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler. Türkiye'de ikamet eden Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Istanbul, Ardahan, Artvin, Balikesir, Bartin, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Canakkale, Corum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüshane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kirklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdag, Trabzon, Yalova, Zonguldak

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Çek Cumhuriyeti vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti'ne yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenecektir. Çek Cumhuriyeti Vizesi için Çek Cumhuriyeti Vize harcı Vize Hizmet Merkezi'ne ödenebilmektedir. AB vatandaşı aile üyeleri Çek vize harcından muaftır.